
Úri hóbort vagy értelmes alkalmazhatóság? Összegyűjtöttünk 5 olyan helyzetet, amelyek az alkalmazhatóságot támasztják alá. Természetesen ennél jóval több helyzet létezik, amikor a távirányítás értelmet nyerhet, célunk az alábbiakkal inkább az érdeklődés felkeltése és a továbbgondolkodás ösztönzése.
Gyerekszoba világítás – “Anyu, amíg elalszom, hadd maradjon égve a lámpa!” Ismerős ez a mondat? És az a jelenet, amikor besettenkedünk a szobába, majd az utolsó pillanatban megnyikordul a parketta, a gyerek felébred és kezdődik minden elölről? Képzeljük csak el, hogy benézve a szobába ellenőrizzük, hogy alszik-e a gyerek, majd a távirányítóval egyszerűen lekapcsoljuk a lámpát (aggódósak lejjebb is vehetik a fényerőt). Nincs lopakodás, nyikorgás, kattanás és sötétben támolygás sem.
Előszoba világítás – Még férfiakkal is előfordul az, hogy amikor hazaérkeznek, rossz érzésekkel nyitják ki a bejárati ajtót, arra gondolva, hogy van-e ott valaki. Nem lenne jó, ha egy táskában lévő apró távirányító gombjának megnyomásával a sötét és félelmetes helyiség helyett egy világos helyiségbe érkeznénk (félősebbek akár be is leshetnek az ablakon a teljes biztonság érdekében)?
Kapcsolóáthelyezés – Kevesen gondolnak bele, hogy a távirányítós kapcsolók nem csak akkor lehetnek hasznosak, amikor fényerőt vagy színt szeretnénk szabályozni, hanem akkor is, ha egy létező kapcsolót át szeretnénk helyezni máshova. A hagyományos rendszerben egy ilyen áthelyezés jelentős munkálatokkal (falbontás, villanyszerelés) járt, míg jelenleg már arra is lehetőségünk van, hogy egy kapcsolót bárhova elhelyezzünk, függetlenül attól, hogy hol húzódik az elektromos hálózat. Ha kedvünk tartja felragaszthatunk egy-egy kapcsolót az ágy mindkét oldalára vagy a konyha túlvégén lévő kapcsolót egy mozdulattal áthelyezhetjük a megfelelő helyre. Bárki el tudja képzelni, hogy mekkora szabadságot jelent ez például egy panellakásban!
Különálló lámpák csoportba foglalása – Korábban már foglalkoztunk azzal, hogy érdemes több különálló fényforrást használni egy-egy helyiség megvilágításánál. Ha viszont nem szeretnénk ezeket a fényforrásokat egyesével felkapcsolgatni minden alkalommal, akkor két lehetőségünk van: az egyik, amikor előre kitaláljuk, hogy melyik lámpákat akarjuk egyszerre kapcsolni és ezeket összekötjük egymással és természetesen a kapcsolóval. Ha éppen építkezünk, akkor ez nem jelent nagy problémát, egyéb esetekben viszont vagy végigvéssük a falat vagy lógó kábelekkel lesz tele a helyiség. A másik megoldás, hogy egy távirányítható rendszerbe foglaljuk ezeket a lámpákat és így akár a mobiltelefonunkkal is irányíthatjuk a lámpákat egyesével vagy csoportosan is. Sőt, arra is lehetőségünk lesz, hogy teljesen egyedi világítási profilokat találjunk ki a kiválasztott lámpákkal, beállított fényerővel és akár színekkel is.
Játék a színekkel – A színek kétségtelenül hatással vannak kedélyállapotunkra, belső egyensúlyunkra és egyes nézetek szerint az egészségünkre is. A többszínű fényforrások (RGB) alkalmazásával gyakorlatilag bármilyen színű fény előállítható. Kényelmesen elhelyezkedve, egy megfelelő távirányító segítségével a hangulatunknak és igényeinknek megfelelő fény állítható elő az adott helyiségben vagy annak egy részében, sőt, ezt fényt anélkül is bármikor megváltoztathatjuk, erősíthetjük vagy gyengíthetjük, hogy kimozdulnánk kényelmi pozíciónkból.