Szeretnénk, ha a nálunk vásárlók megfelelő tájékoztatást kapnának, mert hiszünk abban, hogy csak így lehetnek teljesen elégedettek a termékeinkkel. Összegyűjtöttünk pár jellemző és általánosabbnak tekinthető kérdést/gondolatot azok közül, amelyek kimondva-kimondatlanul a legtöbbünk fejében megfogalmazódnak bennünk akkor, amikor először fordulunk a LED-es termékek felé.
“A LED-es fényforrással egy idő után tényleg pénzt is kereshetek?”
Nem. Sajnos ugyanúgy, ahogy vásárlással nem lehet pénzt keresni, energiafogyasztással sem. A LED-es fényforrással elsősorban pénzt TAKARÍTHATUNK MEG a hagyományos fényforrásokhoz képest, ezen felül pedig a fogyasztás csökkenésével és a kevesebb hulladék keletkezésével csökkenthetjük a környezeti terhelésünket.
A megtakarítás alapján számoljuk a fényforrások megtérülését, amely azt mutatja meg, hogy a termék magasabb ára mennyi idő alatt térül meg a megtakarított energia és pénz alapján.
“Ha a LED-es fényforrás fele annyi áramot fogyaszt, mint a lecserélt izzó, akkor ha minden fényforrást lecserélek, a felére csökken a villanyszámlám?”
Általában nem. Egy átlagos háztartásban a fényforrások a teljes áramfogyasztásnak csak egy részét teszik ki. Gondoljunk csak arra, hogy a hűtő, a mosógép, a TV, a számítógép és minden más elektromos eszköz árammal működik nem is beszélve arról, amikor fűtés vagy hűtés is elektromos hálózatról üzemel. A LED-es fényforrásokra való átállás az áramfogyasztásnak csak azt a “szeletét” csökkenti, amely a világításra vonatkozik.
“A drágább termékek ára csak a márkanév miatt magasabb, nincs közöttük különbség”
Általában nem igaz. Ugyanúgy, ahogy nem értünk egyet azzal a kijelentéssel sem, hogy csak a drága termék lehet jó minőségű, ez a kijelentés sem állja meg így a helyét.
A termékek minőségét, használhatóságát, tartósságát és még számtalan tulajdonságát a mögötte lévő fejlesztés határozza meg. A LED-es termékek jelenleg rohamosan fejlődnek, a fejlesztések által a termékek egyre jobbak és jobbak lesznek. A drágább termékek ára általában azért magasabb, mert tartalmazza azokat a fejlesztéseket és kutatómunkát, ami ahhoz kell, hogy korszerű és fejlett termékeket kapjunk. És, hogy ezek a fejlesztések mennyire érinthetnek minket? Gondoljunk csak arra, hogy egyre több olyan termék érhető el, amelyik nem vibrál, vagy fényerő-szabályozható, vagy látványban tökéletesen helyettesíti a hagyományos izzót.
Ezzel szemben az olcsóbb termékek sok esetben régebbi fejlesztések eredményei, régebbi technológiával. Mégsem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy ezek rosszabb termékek. Azt azonban, hogy mi számít jobbnak, inkább azok az egyedi körülmények határozzák meg, amelyek a felhasználáshoz kapcsolódnak. Egyáltalán nem mindegy, hogy a felhasználás során kihasználjuk-e azokat a többlettulajdonságokat, amelyeket egy drágább termék nyújt.
A megoldás kulcsa a használatban, vagyis abban a célban van, amire a terméket szánjuk. Számtalan olyan helyzetet felsorolhatunk, amelyekben az olcsóbb termékek tökéletesen el fogják látni a nekik szánt feladatot, de ügyelnünk kell arra is, hogy bizonyos helyzetekben érdemes a legújabb fejlesztéseket előnyben részesítenünk. Lássunk mindkettőre egy-egy példát: a kamrába, ahol nem töltünk sok időt, nem feltétlenül számít a színhűség és nem kapcsolgatjuk naponta több tucatszor az égőt, tökéletesen megfelel egy olcsóbb, egyszerűbb égő. Ezzel szemben az olyan helyiségekbe, ahol sokat tartózkodunk, olvasunk, játszunk, tanulunk érdemesebb a fejlettebb és kiegyensúlyozottabb termékeket választani. Érdemes ezért vásárlás előtt átgondolni azt, hogy az egyes fényforrásokat hova szánjuk és ott általában milyen tevékenységeket végzünk, mennyi időt töltünk, illetve azt, hogy vannak-e speciális elvárásaink (pl. több féle szín előállítása, távirányíthatóság, fényerőszabályzás) a termékkel kapcsolatban.